این پادکست یک مرجع نیست، یک تجربه است.

به رادیو دال خوش آمدید!


در این پادکست آرش به دنبال جواب سوالاتی که دارد و یا برای شنیدن یک داستان جذاب با آدم‌های مختلف هم‌صحبت می‌شود. (پادکست چیست؟)

به این پادکست می‌توانید از طریق اپل‌پادکست، گوگل‌پادکست و یا اسپاتیفای گوش دهید.

برای مشاهده قسمت‌های قبل به آرشیو سر بزنید و برای اطلاع از انتشار قسمت‌های جدید در خبرنامه عضو شوید.
برای اطلاع از آخرین اخبار، وبلاگ و یا رادیو دال در شبکه‌های اجتماعی را دنبال کنید.

پدرام از نروژ

این بیست و هشتمین قسمت از پادکست رادیو داله و برای این قسمت پدرام از نروژ رو در کنار خودمون داریم. پدارم تقریبا یک سال پیش با من تماس گرفت. متاسفانه در اون زمان شرایط برای اینکه بتونم باهاش هم‌صحبت بشم وجود نداشت. این شد که این برنامه افتاد برای الان.

در مورد پدرام بگم که بعد از گرفتن مدرک کارشناسی در رشته صنایع برای گرفتن فوق‌لیسانس به نروژ رفت و الان چند سالی است که اونجا به همراه همسرش ساکنه. تو این قسمت راجع به موضوعات زیادی صحبت کردیم: محبوبیت ورزش اسکی بین نروژی‌ها، خودروهای تسلا، رابطه بین سوئدی‌ها و نروژی‌ها، ادبیات و داستان‌ها جنایی و خیلی مسائل دیگه. امیدوارم گوش بدید و لذت ببرید.

توضیحات بیشتر ...

رفت و برگشت با علی

آشنایی من با علی از طریق یک دوست مشترک صورت گرفت. چیزی که من می‌دونستم این بود که علی در دوره‌ای برای گرفتن مدرک دکترا به کانادا رفته بود، ولی در اواسط کار انصراف داده و به ایران برگشته بود. علاوه بر این مدتی هم علی رو در اینستاگرام دنبال کردم. در صفحه‌ای که داره تلاش می‌کنه جاذبه‌های گردشگری ایران رو به مخاطبانش که عمدتا انگلیسی زبانان هستند معرفی کنه. اینطور شد که با علی تماس گرفتم و ازش خواستم مهمان بیست و هفتمین قسمت از رادیو دال باشه.

علی از چندین نظر برای این قسمت مهمان ایده‌آلی بود. مدت‌ها دنبال یک فرد مناسب که به ایران برگشته باشه بودم. همچنین تجربه خاصی که علی در دوره دکترا داشت باعث شد زمینه خوبی برای بحث داشته باشیم. در نهایت به نظرم مجموعه اتفاقاتی که علی از سر گذرونده و داستان‌ها و تجربیات زیادی که داره باعث شده در این قسمت بتونیم با نگاهی جدید و متفاوت به دکترا و مهاجرت نگاه کنیم.

توضیحات بیشتر ...

راحله از کانادا

راحله، مهمان این قسمت از رادیو دال، لیسانس خودش رو در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران گرفته و الان در کانادا مشغول به تحصیل است. کارشناسی ارشد اول خودش رو در رشته مطالعات علم و تکنولوژی گرفته و الان در حال گرفتن دومین مدرک ارشد، در رشته انسان‌شناسی است. راحله ازدواج کرده و همسرش در حال حاضر در آمریکاست.

تلاش من بر این بوده که هربار و با هر مهمان به بررسی نکاتی بپردازیم که تا پیش از این فرصت نشده بود راجع به اونها صحبت کنیم. مجموعه تجربیات و مسیری که راحله از سر گذرونده برای رادیو دال بدیع و بی‌نظیر بود؛ داستان‌هایی که برای تغییر رشته‌اش از مهندسی به انسانی داشت، مشاهداتش به عنوان یک زن محجبه و حرف‌هایی که از ازدواج، خانواده و ارتباط از راه دور داشت همگی برای من بی‌اندازه شنیدنی بودند.

توضیحات بیشتر ...

یاسمین از ایتالیا

برای بار دوم و این بار همراه با یاسمین به ایتالیا سر می‌زنیم. یاسمین سه ساله که در ایتالیا زندگی می‌کنه. کارشناسی خودش رو در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تهران گرفته و برای تحصیل در مقطع ارشد به بولونیای ایتالیا رفته. با این حال همونطور که در طول پادکست خواهیم شنید بعد از گذشت این مدت چرخش عظیمی در مسیر تحصیلی خودش داده و مجموعه تجربیاتی که در طول این مدت داشته باعث شده که راه خودش رو تغییر بده. علاوه بر این در این قسمت راجع به خلق و خو و زبان مردم ایتالیا، پیتزا، پاستا و پیانو زدن هم گپ می‌زنیم.

فضای این قسمت یک حال و هوای بسیار صمیمی و شرکت کردن در این مکالمه واقعا برای من لذت‌بخش بود. تسلط یاسمین به کلام و جذابیت و عمق داستان‌هایی که برای تعریف کردن داشت علاوه بر اینکه انرژی فوق‌العاده‌ای به این قسمت داده، باعث شده از نظر محتوا هم سرشار باشه. شاید بشه گفت بن‌مایه اصلی این قسمت چالش‌هایی بودند که یاسمین در طول چند سال گذشته باهاشون روبرو شده و اینکه چطور در این گلاویز و کشمکش با مشکلات تونسته قدم به قدم به شناخت بیشتر و بهتری از خودش دست پیدا کنه.

پیش از این یک بار دیگه هم همراه با مسیح به ایتالیا پرداخته بودیم.

توضیحات بیشتر ...

هوشیار از پرتغال

پس از یک وقفه نسبتا طولانی قسمت دیگری از رادیو دال با حضور هوشیار از پرتغال منتشر شد. هوشیار در پرتغال مدرک دکترای خودش رو گرفته و الان در شهر پورتو همراه با همسرش مشغول به کار و زندگیه.

هوشیار دو تجربه جدید برای پادکست داره: اولین مورد خوندن دکتراست. تا پیش از این با افرادی که در حال تحصیل در مقطع دکترا بودند صحبت کرده بودیم، ولی کسی که این دوره رو به پایان رسونده باشه نداشتیم. مورد دوم هم خود پرتغاله که برای اولین بار به سراغش رفتیم.

همونطور که از توضیحات بالا مشخصه این قسمت تا حدودی حال و هوای آکادمیک داره. هوشیار خیلی خوب و دقیق از تجربیات خودش در دوره دکترا میگه. علاوه بر این سال‌ها زندگی در پرتغال به همراه همسرش باعث شده دید کاملی از شرایط اونجا داشته باشه.

توضیحات بیشتر ...