این پادکست یک مرجع نیست، یک تجربه است.

حمایت از پادکست

ساخت و انتشار رادیو دال توسط یک نفر صورت میگیره. حمایت شما از رادیو دال میتونه علاوه بر بهبود کیفیت کار، اجازه بده بتونیم مستقل و با قدرت ادامه بدیم، برای همین از شما متشکرم.

همچنین در رابطه با اینکه حمایت‌های شما در چه راستایی استفاده خواهند شد در ادامه کامل توضیح داده‌ام.

کمک ریالی

اگر در داخل ایران هستید از طریق پی‌پینگ می‌تونید به راحتی کمک کنید:
payping.ir/@radioDaal

Patreon

در صورتی که خارج از کشور هستید بهترین روش برای حمایت از پادکست سایت پتروئونه. برای این کار کافیه به صفحه رادیو دال در سایت پترئون سر بزنید (پترئون چطور کار میکند؟)
patreon.com/radioDaal

PayPal

همچنین به لطف یکی از دوستان کمک به پادکست از طریق مراجعه به صفحه پادکست در پی‌پل هم امکانپذیره. (به نام محمدرضا برزگران)
paypal.me/radiodaal

بیت‌کوین و اتریوم

در این مورد دیگه مهم نیست کجا هستید :)

Bitcoin: 1NVqdCHpVCn5iZ8kw8S5QfszAYVxUBbb6n
Ethereum: 0xAbDBFbeA1fb3Ea6E44Ee7471676B202141fBE7d9
Bitcoin
Ethereum

از این حمایت‌ها چه استفاده‌ای خواهد شد؟

میکروفن و کارت صدا

(این مورد با حمایت شنوندگان پادکست تهیه شد.)
چه چیزی مهمتر از میکروفن برای یک پادکست؟ منم مسلما مدت‌هاست دارم به بهبود کیفیت صدا حداقل در سمت خودم فکر میکنم. مدلی هم که پیدا کرده‌ام بلو یتی اسم داره و توسط خیلی از پادکسترها استفاده میشه. با این حال هزینه خرید این مدل نسبتا بالاست و به عنوان یه گزینه جمع و جورتر یک میکروفن یقه‌ای دو نفره به همراه کمی تجهیزات اضافی رو مد نظر دارم. بعد از جستجو در اینترنت و مطالعه پیشنهادات افرادی که به صورت تخصصی کار گفتگو انجام میدادند تصمیم گرفتم میکروفن «Samson Q2U» رو تهیه کنم. هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ کیفیت گزینه‌ای مناسبی بود برای پادکست. در مورد جنس کار ما هیچ ضرورتی نداشت برای ضبط صدا سراغ گزینه‌های گرون قیمت و بیش از حد پیشرفته‌ای مثل بلویتی بریم. علاوه بر اینکه تجهیزات مهم دیگه‌ای هست که میتونه در بهبود کیفیت پادکست بیش از یک میکروفن موثر باشه. در مورد عوامل موثر در بهبود کیفیت صدا و تاثیر میکروفن یک پست نوشته‌ام که میتونید نگاه بنداز.

Zoom H5 Recorder

ریکورد زوم مدل اچ پنج یکی از مواردی است که میتونه تاثیرات خوبی در پادکست داشته باشه. از همه مهمتر اینکه از طریق این دستگاه قابلیت ضبط مطمئن و با کیفیت گفتگوهای رو در رو فراهم میشه، چرا که امکان ضبط صدا از طریق بیش یک میکرفون رو فراهم میکنه. علاوه بر این به عنوان پشتیبان ذخیره صدا هم کارکرد مهمی میتونه داشته باشه.

هزینه سرورها و بهبود زیرساخت‌ها

شاید بشه گفت اصلی‌ترین بخش هزینه‌ها مربوط به این قسمته. هربار که شما به یک قسمت از پادکست گوش میدید فایلِ مربوط به اون قسمت از یک سرور که فایل‌ها بر روی اون قرار داره در اختیار شما قرار میگیره و میتونید دانلودش کنید. علاوه بر این سایت و انجمن پادکست هرکدوم برای اینکه در دسترس باشند بر روی یک سرور اجرا میشن. این سرورها هر ماه هزینه‌ای دارند. علاوه بر این انتخاب سرورهای بهتر به معنی سرعت دانلود بالاتر و دسترسی مطمئن‌تر به پادکسته.

کارهای تصویری و گرافیکی

سازنده پادکست که من باشم علاقه بسیار زیادی به کارهای تصویرگری دارم و در کنارش بسیار علاقمندم از لحاظ گرافیکی هم بتونیم تنوع در پادکست رو بالاتر ببریم، به نحوی که بتونیم هم برای پادکست و هم برای هم قسمت یک تجربه بصری خاص و دلچسب رقم بزنیم. متاسفانه بر خلاف سایر موضوعات در این حوزه من خیلی مهارتی ندارم و لازمه از کمک سایر دوستان استفاده کنم. هرچند تا اینجا افرادی همچون عازم، مائده و ریحانه بدون چشمداشت به پادکست کمک کرده‌ان، ولی در صورتی که جریان مالی شکل بگیره این همکاری میتونه مستمر و جدی‌تر باشه.

سرویس‌ها و نرم‌افزارها

تعداد محدودی سرویس و نرم‌افزار وجود داره که در بالا رفتن سرعت تهیه و افزایش کیفیت ساخت پادکست میتونه کمک بسیار زیادی بکنه. متاسفانه قیمت این سرویس‌ها نسبتا بالاست (در حدود ماهی ده دلار) این سرویس‌ها اجازه خواهند داد ضبط پادکست به سادگی و سرعت بالاتری صورت بگیره.

موسیقی

(موسیقی اختصاصی با کمک امیرحسین برای پادکست تهیه شد)
از یک جایی به بعد من تصمیم گرفتم از موسیقی‌های کپی‌رایت دار برای پادکست استفاده نکنم. هم کار غلطی است، هم شاید در ادامه مشکل‌ساز بشه. به واسطه این تصمیم گزینه‌های خیلی کمی برای انتخاب آهنگ در مقابلم قرار گرفت. در این بین هستند سایت‌هایی که با دریافت هزینه‌ای اجازه میدن به مجموعه‌ای از موسیقی‌های عمومی دسترسی داشته باشید. در آینده شاید تونستیم آهنگ‌های اختصاصی خودمون رو داشته باشیم.

توسعه سرویس‌های جانبی

به عنوان یه توسعه‌دهنده نرم‌افزار که به حوزه پادکست علاقمنده، خیلی علاقمندم که هرچه بیشتر بر روی ساختن برنامه‌ها و ابزارهای جدید برای پادکست فعالیت کنم. به عنوان مثال در پروژه‌ی مشترکی که با عنوان جنگ‌های هسته‌ای با استرینگ‌کست تعریف شد، ساخت بات تلگرام برای فروش مجموعه توسط رادیو دال انجام شد، موضوعی که اجازه داد وقت و انرژی بیشتری برای ساختن یک مجموعه با بالاترین کیفیت صرف بشه. تنها این مورد نیست؛ سایت رادیو دال در حاضر به صورت متن‌باز بر روی گیت‌هاب موجوده و هرکس میتونه کد منبع رو مشاهده کنه. اینها فقط بخش کوچکی از کارهایی‌است که تا به حال در این حوزه انجام شده و در صورت حمایت راه برای کلید زدن پروژه‌های بزرگتر و جدی‌تر فراهم خواهد شد.

مستندسازی

تا به حال من تمام تلاش خودم رو کرده‌ام تا دانش و تجربیاتی که در طول این مسیر در زمینه تهیه و تولید پادکست رو به دست آورده‌ام تا حد امکان ثبت و ضبط و به صورت مدون و چارچوب‌مند بر روی اینترنت به اشتراک بگذارم. خود این پادکست حاصل مطالعه و کمک گرفتن از منابعی بود که تا پیش از این افرادی دیگری در اینترنت قرار داده بودند، من هم تلاش دارم سهم خودم رو به انجام برسونم. با این حال نوشتن متنی دقیق و تحیلی نیازمند صرف وقت بسیار و تحقیقات فراوانه. حمایت‌های شما اجازه میده با جدیت بیشتری این مسیر ادامه پیدا کنه.


پترئون چطور کار میکند؟

پترئون سایتی است که مشخصا برای حمایت از سازندگان محتوا ساخته شده و تحولی اساسی در این زمینه به وجود آورده. در این سایت شما میتونید به افرادی که محتوای دلخواه شما رو تولید میکنند ماهیانه کمک اندکی بکنید و به این صورت از استمرار و استقلال در کار اونها حمایت کنید. پادکسترها، نویسندگان و یوتیوبرهای بسیاری از این طریق کسب درآمد میکنند، به عنوان مثال حمایت مخاطبین در پترئون به مهدی از الکتروبوم که در یک قسمت مهمان برنامه ما بود اجازه داده که ساخت ویدئوهای آموزشی در یوتیوب تبدیل به کار تمام وقتش بشه.

این مدل از حمایت میتونه باعث شکل‌گیری یه زیرساخت قوی و قابل اتکا برای پادکست بشه. توضیحات بیشتر در صفحه رادیو دال در پترئون قابل مشاهده است.